Postovani Doktore,   Molim vas da mi date vase misljenje i savjet ,zasto rana(bukvalno   poderotina na listu lijeve noge),zadobijena u saobracajnom udesu, stara 6   godina ne moze da mi zaraste,dio tkiva-koze je "odnesen" usled udara ?   Vec sam se obracao hirurgu koji mi je sio i "obradjivao" ranu ,ali on mi   je nezvanicno rekao da uzmem Šaljićevu mast. Koristio sam je,ali   bezuspjesno. Veci dio rane je uspjesno zarastao,ali jedan dio ne ,vec se   siri i pocinje mi praviti probleme. Rana je crvena ,prekrivena sa bijelim   slojem tanke kraste. Svrbi ,a ponekada i pece ,a sto je najgore ,pocelo je   da se siri. Da li postoji neka mast ,krema...bilo sta ,cime bih mogao   mazati   ranu ,pa da bude "normalan oziljak" bez krastica.

    Odgovoreno: 03. 12. 2007.
    • Postovani Nebojsa,   Vise je mogucih razloga nezarastanja rane, narocito kada su lokalizovane na  potkolenici.  Prvo je potrebno dopplerom ispitati stanje krvnih sudova (arterija i vena)  nogu. Ako postoji ostecenje arterija potrebna je revaskularizacija (bypass).  U slucaju ostecenja vena (cesto postoji posttrombotski sindrom nakon  povreda) potrebna je kompresivna terapija. Takodje treba prekontrolistai i  lab nalaze krvi da se iskljuce drugi razlozi nezarastanja rane kao sto je  npr. dijabetes. Potrebno je Ro grafski slikati potkolenicu da se iskljuci  eventualno ostecenje kostiju. Ako su svi ovi nalazi uredni, nakon uzetih  briseva rane i potvrde njihove sterilnosti moze se staviti transplantant  koze (Tiersch) i resiti problem.  Sto rana duze nezarasta to je njeno lecenje teze.   ass dr med sc Dragan Milic