Da li možete da mi pojasnite šta znači dijagnoza "fractura conpresiva L1 et contusio thoracis"? Koliko je teška povreda i šta preporučujete? Da li je potrebna operacija?

    Odgovoreno: 04. 01. 2009.
    • Poštovana Biljana,
      Fractura compresiva L1 označava kompresivnu frakturu (prelom) prvog lumbalnog pršljena, a contusio thoracis nagnječenje grudnog koša. Terapija je mirovanje i uzimanje analgetika, osim u slučaju ako postoji oštećenje kičmene mozdine kada je neophodan operativni zahvat.
      ass dr med sc Dragan Milić

Komentari na pitanje: #18377

    • Imao sam povredu prsljena l1, l2, l3, th11, th12, , uz ostecenje kicmene mozdine, , bio sam paraplegicar, , nakon 3 mj poceo sam pomjerat prste, , danonocno sam vjezbao i proslo je vec 15 mjesecini hodam bez pomagala, , cak malo i trcim, , imam te sipke, , sarafe i sl, , ali ne isjecam navone za stolici, , a urin osjetim ali ne mogu da kontrolisem kada kisem, , ili radim neku vjezbunkoja je naporna onda mj krene mokraca, , , , , hoce li se to vratiti