Poštovani,
    dijagnoza mi je: obj. bez trofičkih promena, niti drugih znakova ugrožavajuće ishemije na donjim ekstremitetima. Bez znakova oboljenja venskog sistema. Desno palpiram samo femoralni puls, levo i pedalne. Za sada nema indikacija za arteriografskim ispitivanjem. Terapija mi je: Caediopirin lxxoomg, Trental, vežbe hodanja i obavezan prestanak pušenja. A na kolor dopleru je utvrdjeno: leva noga:ATP 1.1 ATA 1.1 ADP 1.1. desna noga: ATP 0.5 ATA 0.55 ADP 0.5. Rezultati krvi su u normali sem triglicerida 2.24, indeks ateroskleroza 5.13 i faktor rizika je 7.58.
    Želeo bih da čujem Vaše mišljenje i da li je to odgovarajuća terapija.
    Hvala Vam

    Odgovoreno: 03. 01. 2009.
    • Poštovani Veroljube,
      Kod Vas se radi o perifernoj vaskularnoj bolesti sa najverovatnije okluzijom površne butne arterije. Ova bolest je posledica ateroskleroze i ono što nije dobro je činjenica da zahvata sve krvne sudove organizma. Slažem se sa predlogom koji ste dobili od lekara da je u ovoj fazi bolesti najbolje primeniti konzervativni tretman. Pre svega treba ukloniti faktore rizika: prestanak pušenja, regulacija težine, povećanje fizičke aktivnosti (hodanje 3-5 km dnevno), regulacija šećera i masnoća u krvi. Od lekova potrebno je uzimati andol ili aspirin (100) 1 tabletu dnevno. Takodje u slučaju potrebe treba uzimati lekove za smanjivanje masnoća i šećera u krvi. Ukoliko se bol u listovima nogu javlja na više od 100 predjenih metara operacija nije potrebna. Medjutim ukoliko ova distanca padne na ispod 50 metara ili ukoliko se pojave rane na stopalima i bol u miru potrebno je hitno uraditi arteriografiju i na osnovu nalaza izvrsiti vaskularnu rekonstrukciju (bypass). Od dodatnih lekova jedino ima smisla uzimati Pletal (Cilostazol) koga na žalost na našem tržištu još uvek nema.
      ass dr med sc Dragan Milić