Imam 18 godina i pre pola godine otkriven mi je fibroadenom u desnoj   dojci. Tada je bio velicine 11*15 a nakon tri meseca 16*21. Zanima me koji   su uzroci nastanka fibroadnoma posto mi je vecina hirurga kod kojih sam   bila   reklo da nema uzroka. Ja jednostavno ne mogu da poverujem da nesto moze iz   cista mira da nastane. Takodje me zanima da li je moguce da se operacija   izvrsi da oziljak bude sto manje vidljiv i da li za to treba posebno otici   kod plasticnog hirurga. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 28. 11. 2007.
    •  Pravi razlog nastanka fibroadenoma se ne zna. Postoje razne pretpostavke  prema kojima se on javlja kao posledica hormonalnog disbalansa ili naslednih  cinilaca. Veoma je cest kod zena i treba biti oprezan jer nekada moze  maligno alterisati.  Naravno da je moguce pri operaciji uklanjanja fibroadenoma dojke biti  maksimalno postedan i da oziljak bude minimalan. Operaciju moze izvrsiti  kako plasticni hirurg, tako i opsti hirurg.   ass dr med sc Dragan Milic