Zeleo bih da Vas pozdravim i zamolio da ukratko iznesete rizike opste   (totalne) i lokalne anestezije (preduzete u gornjem i donjem delu kicme)     Hvala!

    Odgovoreno: 19. 11. 2007.
    • Veoma je tesko ukratko opisati moguce komplikacije opste i pretpostavljam iz  vaseg pitanja regionalne anestezije. Lokalna anestezija nema gotovo nikakvih  posebnih komplikacija osim eventualnih alergijskih manifestacija koje se  ispoljavaju u vidu lokalne iritacije tkiva pa sve do anafilaktickog soka.  Vazno je reci da se u eri savremene anesteziologije broj komplikacija ne  meri u procentima vec u promilima i obicno ne predstavljaju one komplikacije  koje mogu ugroziti zivot pacijenta. Kod opste anestezije komplikacije mogu  biti vezane za plasiranje endotrahealnog tubusa ili netipicne reakcije na  date medikamente.  U svakom slucaju broj komplikacija je zaista izuzetno mali i ne treba da Vas  uznemirava.   ass dr med sc Dragan Milic