Poštovani,
    na pregledima sam zadnje 3 godine non stop, zbog papilarnog karcinoma štitne zlezde T2. Pre 3 godine uklonjena je u potpunosti i od onda sam uz stalne preglede na hormonskoj terapiji Letrox 150ug. Pre godinu dana mi je dijagnostikovana sarkoidoza zbog nodoznog eritema kože koji se javio na nogama i ruci. Zalečena sam, na redovnim kontrolama, uzimala velike doze Pronizona 40 mg do postepenog ukidanja posle 9 meseci. Zbog ovih lekova osećala sam uvek blag pritisak u dojkama pre početka ciklusa. Pre više od 2 godine na kompletnom ginekološkom pregledu bilo je sve u redu. Pre 2 dana na redovnom pregledu mi je ustanovljena promena na levoj dojci u gornjem kvadrantu, 3cmx1cm, nejasne konstitucije. Doktorima liči na masno tkivo, ali drugačijeg sastava od lokalnog i kao grupacija sitnih kapsulica koje se pod prstima ne mogu osetiti. Napominjem da sam dojila 3 godine i na samopregledima nisam ništa napipala. Pazušne jame čiste, snimak pluća čist, krvna slika odlična, hormonski status dobar. Na njihov zahtev urađena mamografija koja ne pokazuje nikakve zabrinjavajuće promene, po lekarima snimak je u redu. Ja nemam posebnih smetnji i veoma sam zatečena ovim.
    Zakazala sam pregled i kod hirurga, ali Vas molim da mi kažete šta bi ovo moglo da bude?
    Srdačan pozdrav i molim hitan odgovor, jer sam jako uplašena.

    Odgovoreno: 15. 11. 2008.
    • Postovana Lidija, Moze se raditi o brojnim stanjima koja su vezana za kozu ili potkozno tkivo. Najvaznije je da mamografski nalaz ne pokazuje nikakve promene. Na osnovu klinickog prgleda hirurg ce proceniti o cemu se radi. Ukoliko postoji bilo kakva dilema promenu treba ukloniti i poslati na PH pregled kako bi se tacno utvrdila dijagnoza. Misljenja sam da ne postoji razlog za brigu. ass dr med sc Dragan Milic