Da li je posle preloma noge(podkolenice)obavezno uzimanje tromboliticke ili antikoagulantne terapije i sta ako je osoba alergicna na aspirin?   Hvala

    Odgovoreno: 18. 10. 2007.
    •

      Postovana    Nakon preloma potkolenice, posebno ako je neophodno operativno lecenje  potrebno je sprovesti profilaksu mogucih tromboembolijskih komplikacija  (prevenirati pojavu tromboze dubokih vena i plucne embolije). Ovo se ne  postize Aspirinom vec niskomolekularnim heparinom (Clexane na primer). On se  daje profilakticki u dozi od 0.4 ml subkutano jednom dnevno do mobilizacije  pacijenta. Kod bolesnika kod kojih se ugradjuje vestacki kuk ili koleno  neophodna je produzena profilaksa niskomolekularnim heparinom u trajanju od  6 nedelja.   ass dr med sc Dragan Milic