Imam 29 godini i problem so prosireni veni. Do sega ne sum imala bolki ili nekoja tezina, no pred edno mesec dena levata noga ja osekjam kako da nemam dovolno cirkulacija. Koristev Hepatrombin-mast, aspirin i Acidi borici kako terapija. Me interesira dali mi sovetuvate hirurski zafat so toa sto imam edna ispustena vena na levata noga so debelina na prst. i dali toa bi bilo nesto poslozeno ili kratko i ne mnogu komplicirano. Inaku kako faktor bi go navela nasledniot faktor.

    Odgovoreno: 25. 10. 2008.
    • Postovana Karolina, Potrebno je prvo uraditi dopler pregled vena nogu i utvrditi stanje usca VSM i perforatora. U zavisnosti od nalaza je odluka o daljem lecenju (podvezivanje usca VSM ili perforatora, hemijska ablacija prosirene vene ili konzervativni tretman). Bez detaljne pripreme i utvrdjivanja etiologije bolesti nema uspesnog lecenja. U terapiju ukljucite i tbl Phlebodia 1x1 (2-3 meseca). ass dr med sc Dragan Milic