Poštovani,
    Moja mama je posle velikog napora dobila otoke potkolenica i stopala tako velike da joj se ne prepoznaju ni prsti na stopalima. Pošto je bio petak, nismo otišli lekaru, po preporuci apotekarke uzeli smo Lioton gel, a ja sam joj masirala noge blago, pokretima ka srcu. Otok se smanjio značajno, noge su blago otečene oko skočnog zgloba, ostao je bol u potkolenici i blago povišena temperatura te potkolenice bez crvenila. Pije andol 100mg dnevno, pušač je, nije gojazna. Danas joj je lekarka iz DZ preporučila nošenje hulahopki za proširene vene, u apoteci mi nude sa 15mm živinog stuba i 20 mm živinog stuba, ja ne znam šta da uzmem, lek Fraxarin 2 puta 1 7 dana, za koji je rekla da ja mogu da joj dajem jer sam u srednjoj medicinskoj. Rekla je da za ova stanja ne treba uput. Tek su mi u apoteci objasnili koliko treba da budem oprezna sa njim. Sada sam u totalnoj zabuni. Nije mi problem da dam lek, ali kako bez ikakve kontrole?
    Molim Vas za pomoć! Šta dalje? Kako sa gelom, andolom, čarapama, lekom?
    Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 16. 10. 2008.
    • Poštovana Mia,
      Prvo i najvažnije je da se mami uradi korektan Dopler pregled vena nogu. U zavisnosti od nalaza je i odluka o terapiji. U slučaju da postoji tromb u dubokom venskom sistemu daje se antikoagulantna terapija (fraxarin a potom prevođenje na Sintrom ili Farin). U protivnom ne treba antikoagulantna terapija.
      ass dr med sc Dragan Milić