Zdravo,
    Jas vi pisuvam od Makedonija-Skopje, imam edno prasanje do Vas. Mojot decko ima kila koi mu se spustat nadole na edniot testis. Edna godina kako gi ima, koga ke mu se spustat toj sam gi vraka, celo vreme toa go pravi.
    Da li može da si napravi nekoja komplikacija. Sakam da ve prasam da li posle operacija na kila moze da ima problem so plodnosta, ima 30 godini. Da li treba da odi na operacija pothitno.
    Pozdrav.

    Odgovoreno: 11. 10. 2008.
    • Postovana Sonja, Kila moze da dovede do ukljestenja creva te je zbog toga potencijalno opasna. To se desava onda kada kila vise ne moze da se vrati rukom u trbuh. Operacija je kratka i nije teska sa mogucim veoma malim brojem komplikacija. Nakon operacije koja je dobro uradjena ne postoje nikakve posledice pa ni one u smislu plodnosti. Takodje ne postoji urgentna indikacija kod vaseg momka ali licno smatram da sa operacijom ne treba dugo cekati. ass dr med sc Dragan Milic