Imam devojcicu 13 god kojoj se preponska kila pojavila pre 5 god.Nosila   je   pojas koji smo porucili u firmi koja se bavila prodajom ortopedskih   pomagala.Normalno, nije pomoglo ali smo to pokusali da bi izbegli   operaciju.Do sada nije imala problema,ali Vas pitam koliko stvarno moze da   ovo odlaganje bude opasno za nju?U nasem gradu rade samo u opstoj   anesteziji   ovu vrstu operacije ,a ja sam ipak za primenu lokalne sto sam procitala u   Vasem tekstu .Sta bi ste mi savetovali?
    Unapred zahvalna mama

    Odgovoreno: 07. 09. 2007.
    • Postovana Olivera,

       Operacija kile nije teska operacija i izvodi se rutinski od strane opstih  hirurga. U slucaju da se ne operise kila moze dovesti do ukljestenja creva  ili opornjaka sto predstavlja urgentno stanje i zahteva hitnu operaciju.  Srecom ovo se ne desava cesto. Operacija kile ukoliko ona nije velika moze  se izvesti i u lokalnoj anesteziji pri cemu operisani istog dana napusta  bolnicu. Savetujam vam da posetite hirurga u vasem mestu koji ce vam dati  najbolji savet jer je za procenu operabiliteta ipak najvazniji klinicki  pregled.

      ass dr med sc Dragan Milic