Da li se operacije preponskih kila rade u totalnoj ili lokalnoj anesteziji kod osoba sa suzenim srcanim krvnim sudovima? Da li se prvo radi operacija na krvnim suovima srca pa tek onda operacija kila ili ne?

    Odgovoreno: 31. 08. 2007.

    • Postovani Ivane,

      Procena operabiliteta zavisi od velicine kile i od stepena stenoze koronarnih arterija. Ako je kila manjih dimenzija operacija moze i treba da se uradi u lokalnoj anesteziji pri cemu je operativni rizik za pacijenta minimalan. Operacija preponske kile predstavlja najcescu i uslovno receno najlaksu hirursku intervenciju. Ako je stepen ostecenja koronarnih arterija veliki pri cemu je kila vecih dimenzija i neophodan je veci hirurski zahvat procenu izvodljivosti hirurske intervencije treba da izvrse kardiolog i anesteziolog. U principu kila se moze operisati u lokalnoj anesteziji i kod bolesnika sa stabilnom anginom pectoris.

      ass dr med sc Dragan Milic