Imam 19 god. Pre nedelju dana, u predelu repnog dela kicmenog stuba, sa desne strane, pojavila mi se crvena bolna izraslina, sirine oko 2 cm, bolna na dodir i prilikom sedenja. Ponekad je jarko crvene boje, a nekad plavicaste, zari, pecka, a ponekad i svrbi. Bol se sirio ka anusu, mada u tom delu nema promena na kozi, osim zadebljanja koje osecam prilikom dodira i koje je takodje bolno. Mozete li mi na osnovu mog pitanja reci priblizno o cemu je rec i da li je neophodno obratiti se lekaru.? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 15. 09. 2008.
    • Postovani Milose, Radi se o sinusu pilonidalisu. To je sakupljanje nekroticno-gnojavog sadrzaja u supljini koja se nalazi u predelu trticne kosti. Jedini efektivni nacin lecenja je hirursko uklanjanje. Operacija nije teska i sto je promena manja operacija je laksa i oporavak je brzi. Javite se hirurgu na pregled mozda treba da se uradi incizija sinusa (zasecanje nozem) kako bi se drenirao sadrzaj iz nje i sprecilo sirenje infekcije. ass dr med sc Dragan Milic