Poštovani g-dine Miliću, suprug je u januaru operisan. Imao je kancer na zidu želuca, te mu je odstranjen ceo želudac, slezina i žlezde u okolini. Izuzetno se brzo oporavio i krenuo na hemoterapije. Za 5 meseci primao je 5 hemoterapija (jedna tura od 5 dana mesečno). Posle treće hemoterapije smo uradili analizu skenerom na VMA i sve je bilo u redu. Po završetku pete hemoterapije počinje nagli gubitak težine, koji je prouzrokovala dijareja i povraćanje ( za 7 dana je oslabio 8,5 kg ! ) . U toku tih problematičnih 7 dana počinje da oseća jake bolove u stomaku, crevima. Dva puta u toku narednih 7 dana je radjeno rendgensko snimanje, gde se vide priraslice u crevima. Narednih dana je nadoknadjen veliki gubitak kalijuma i infuzijom je došlo do poboljšanja. Par dana od rendgena smo radili novi snimak skenerom na VMA, gde su rezultati bili isto dobri kao i prethodni put, ali se uočava,citiram: "Defekt u kontrastnom punjenju grane arterije pulmonalis za donji režanj desnog plućnog krila i to u dva nivoa, dimenzije do 1 cm." Moje pitanje je da li skener može da registruje priraslice, a nije registrovao, jer njega konstantno i dalje boli stomak nevezano da li je sit ili gladan. Šta nam je činiti po pitanju pluća i stomaka ? Hvala Vam unapred.

    Odgovoreno: 11. 09. 2008.
    • Postovana Vesna, Najvaznije je da skener ne pokazuje postojanje sekundarnih depozita (metastaze). Operacija je veoma teska a i ciklusi hemioterapije su iscrpljujuci za organizam pa je i oporavak spor. Defekt a. pulmonlalis moze ukazivati na trombozu koja u nekim slucajevima moze biti fatalna (plucna embolija). Srecom proslo je bez posledica. Priraslice se nekada ne uocavaju skenerom zbog malih dimenzija a bol u stomaku moze biti posledica brojnih promena koje mogu nastati posle operacije i hemioterapije. Najvaznije su redovne kontrole i odsustvo metastaza a oporavak ce vec doci. ass dr med sc Dragan Milic