1. dr Ljiljana Tadić povećan broj leukocita aspiracija koštane srži

    Pitanje broj: #149767

    Poštovani,
    od prije dva mjeseca imam povećane leukocite i njihova vrijednost se kreće od 13 do 17, 9. Po uputu izabranog ljekara posao sam kod hematologa i odradio dodtne analize. Urađena mi je aspiracija kostane srži. Miologram bez značajnih ispada, citogenetika uredna. Upućen sam i na institu za kolegu. Genetiku u bg radi analize mutacije v617f u genu januz kinaza (jak2) . I taj nalaz je uredan gdje kazu da analizom dnk nije detektovano prisustvo mutacije. Ostale laboratoriske analize htc 0, 50, ldh 178, crp2, 84, hgb 171, plt 338, eritropoetin 4, 16. Slezina b. O takođe sam uradio i ostale pretrage kompletan ultra zvuk abdomena, kompletan pregled urologa, stomatologa i svi nalazi uredni. Na zadnjoj kotroli hematloga savjetovano mi je da uradim venepunkciju 350ml sto sam i učinio interesu je me na osnovu navedenog vaše mišljenje, na sta vas sve ovo upućuje i savjet i da li je neophodno na osnovu već odrađenih analiza raditi i biopsiju kostane srži.
    Srdačan pozdrav

    Odgovoreno: 06. 12. 2016.
    • Poštovani,
      Niste napisali, da li vi imate bilo kakve tegobe, zbog kojih je i urađena laboratorija gde su verifikovane povišene vrednosti leukocita. Nalazi koje ste opisali su netipični za hematološko oboljenje, a povišene vrednosti leukocita su moguće reaktivne prirode na fokus koji nije opisanim nalazima evidentiran. Niste napisali da li je urađen rtg pluća, da li imate probleme vezane za digestivni sistem i da li ste pušač. Pušenje cigareta takođe može uzrokovati leukocitozu.