Moj sin star pet godina je dobio leukemiju postavljena je dijagnoza all c91. 0, fab l2, t-imunofenotip, cns status 3, negativne najcesce translokacije, cr-1 pa me interesuje nesto vise o toj bolesti. Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 22. 01. 2010.
    • Poštovani,
      All je akutna limfoblastna leukemija i lečenje je složeno kombinacijom citostatika-polihemioterapijom. Podaci koje ste naveli su značajni za odabir citostatika i imaju prognostički značaj (u slučaju vašeg sina postoje markeri i dobre i loše prognoze bolesti) . Polihemioterapija se primenjuje u vidu terapijskog protokola koji je najslozeniji kod all. Sastoji se od uvodne terapije sa ciljem da se postigne kompletna remisija. Ukoliko je postignuta remisija sledi intenzivna terapija konsolidacije, potom terapija održavanja koja je blezeg intenziteta. Ukupno lečenje traje do tri godine. Najveća opasnost od relapsa (povratak bolesti) je u prve 2 godine, a ako se relaps ne javi 4 godina po isteku terapije neće se ni javiti. Ukoliko se uvodnom terapijom ne postigne remisija primenjuje se takozvana terapija spasanja. U prevenciji i lecenju cns leukemije primenjuje se i zračna terapija. Neophodna je primena trojne antibiotske terapije, lekova protiv gljivica, transfuzije eritrocita i trombocita, izolacija bolesnika, transplantacija kostne srži, hrabrost, vera, upornost.