Poštovani oboljenje trombocitopenija mi je otkriveno 2002 godine. Te sam iste godine bila u bolnici plt 32. A otpustena sa plt 160000. Trombociti su se podigli bez ikakve terapije. Radila sam punkciju kostane srzi nalaz je bio sa malim promjenama i bijopsiju nalaz je uredan. Sve pretrage sam obavila sto mi je ljekar rekao. Međutim nalazi su uredni. Slezena i jetra također uredna. Trenutno plt17. Ljekar mi savjeuje da uradim nalaz kinetika, poluzivot trombocita koji se radi samo u vma beograd, međutim patolog na kc sarajevo mi je rekla da nije pitanje zivota trombocita vec njihovog stvaranja. Ali ja na sebi osjetim kada se odmaram par dana meni se tromb. Povecaju, a kada se nerviram i odem provjeriti trombocite oni opadnu. I to vec par godina osjetim. Molim vas da mi odgovorite da li je moguce da je opad tromb zavisi od psihickog stanja? Da li se negdje moze uraditi neki nalaz da mi se utvrdi uzrok pada trombocita. Vjerujte mi jako sam zabrinuta!

    Odgovoreno: 22. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Neki lekovi i alkohol mogu da izazovu trombocitopeniju. Ako uzimate lekove za smirenje kada se nervirate ili konzumirate alkohol možda je to uzrok trombocitopenije, a ako ne uzimate posavetujte se sa psihijatrom radi odabira najboljeg sedativa za vas s obzirom da postoji veza nerviranje-trombocitopenija. Po meni ste uradili sve pretrage, a ako se poremećaj ponavlja poslušajte savet lekara u vezi sa ispitivanjem na vma.