Postovani, interesuje me sta moze da bude uzrok pseudotrombocitopenije i da li je zivot pacijenta sa pseudotrombocitopenijom ugrozen, ako su svi ostali nalazi u granicama normale? Unaprijed hvala

    Odgovoreno: 22. 01. 2010.
    • Poštovani,
      I kod zdravih osoba je jedna trećina trombocita u slezini, a u stanjim kada je slezina uvećana (urođeno ili bolesti) i do 90% trombocita može biti u slezini. Trombociti u slezini se dobro snalaze, ne razgrađuju se i njihov poluživot je nepromenjen tako da se ne javljaju krvarenja kao komplikacija. Ukoliko br trombocita padne ispod 5 000 slezina se odstranjuje.