Poštovani, u junu prošle godine mi je ustanovljena anemija tj. Vrednost gvozdja mi je bila 3, 2, kao i losije vrednosti hemoglobina, mesec dana sam pila heferol (moram da naglasim da ima i obilne menstruacije) krvnu sliku nisam proveravala. Zatim u novembru prilikom virusne infekcije, ustanovljeno je da postoji neko zariste, u urinu su pronadjene bakterije, kao i sluz, bila sam na terapiji sa hemomicinom, a gvozdje je palo na neverovatnih 0, 7, moram napomenuti, da sam se lose osecala, malaksalo, stalno mi se spavalo, boleli su me kukovi, podloznost stresu, nervozu i sl. (komentar moje dr je bio kako uopste dolazim na posao) . Trenutno sam na terapiji heferolom, folnom kiselinom, i samoinicijativno sam pocela da pijem oligogal se, koji mi je pomogao dosta kada sam imala coxaki. Bolje se osecam znatno, treba da uradim kontrolu, medjutim zadnjih par meseci ima trnjenje u ledjima, sa leve strane ledja, u pocetku manje, ali sada mi se cini da mi je sve veca ta povrsina gde osecam trnjenje, širi se na gore. Ustvari kao da osecam konstantu blagu ukocenost ledja, ovaj osecaj se pojacava ako nepravilno sedim ili stojim duze, ovo se ponavlja svaki dan. U zadnje vreme sam vrlo nervozna, prosto, imam fizičke tegobe, inace imam nizak pritisak. Moje prvo pitanje je zapravo: 1. Šta sve može da izazove ovako losa vrednost gvozdja? 2. Šta mi predlazete po pitanju trnjenja, kome da se obratim? Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 14. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Obilne menstruacije, svakako, mogu da budu uzrok smanjenog gvožđa. Trnjenje i ukočenost u leđima nakog dugog stajanja i nepravilnog sedenja je često i uobičajeno. Vežbe istezanja i razgibavanja ili tretman fizijatra (ručna masaža npr.) , kao i pravilan stav pri sedenju i stajanju su neke od mera koje bi smanjile tegobe.