Postovani, od svoje 11. God. Imam poremecaj stitiaste zlezde, tsh je oduvek previsok, poslednja kontrola pokazala je da je vrednost tsh 52, ft4 je 18, blago sam anemicna, ali nikakvih drugih tegoba nemam (mrsava sam, redovan menstr. Ciklus imam) , desni rezanj je jako uvecan (nema cvorica) , takodje imam trombocitozu, pa me interesuje da li povisen broj plt moze da ukazuje na postojanje trobma? Unapred hvala

    Odgovoreno: 09. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Povišen broj trombocita ne ukazuje na postojanje tromba, ali najčešća komplikacija trombocitoza su baš tromboze i tromboembolije (šlog, gangrena, infarkt) . Često kod anemija postoji blaga, reaktivna trombocitoza koja se koriguje spontano korekcijom anemije. Broj tromocita, takođe, može da bude uvećan kod hroničnih zapaljenja, nakon krvarenja, kod malignih bolesti i esencijalne trombocitemije (jedna bolest krvi) . Ako je br. Trombocita veći od 600 javite se što pre hematologu.