Postovani, radila sam nalaze po preporuci imunologa jer bolujem od reumatizma. Svi nalazi su negativni i u granicama normale osim ana na hep2 celijama koja su pozitivna 1: 20 tipa homogen. Cekam jos 15 dana do pregleda pa me interesuje da li je ovo los nalaz? Pozdrav, hvala unapred.

    Odgovoreno: 20. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Anana hep2 ćelijama su pozitivna u mnogim reumatskim bolestima i često nisu specifična za neku posebnu bolest. Najčešće se sreću kod sistemskog lupusa i skleroderme, ređe kod reumatoidnog artritisa, sjegrenovog sindroma, mešovite bolesti vezivnog tkiva, polimiozitisa, dermatomiozitisa i dr. Bolujete od reumatizma i zato su pozitivna, nije ni dobro ni loše.