Postovani doktore, imam 40god, a pre 23god mi je ustanovljena dg m. Hodgkin nodulna skleroza k1. Lll a st. Primila sam 12 hemoterapija po protokolu mopp, zatim 20 radioterapija (zracena pluca zbog prosirene senke medijastinuma) . Kao posledica cele terapije, izvadjena mi je stitna zlezda (vec 16god sam na supstituciji) , tumor na dojci, dobila sam pre par godina astmu, a od pre dve godine imam i discus henriu na dva nivoa l4l5 i l5s1, gde je preporucena operacija sa ugradnjom arteficijalnih diskova. Jos dok sam se lecila od limfoma, skrenuta mi je paznja na slab imunitet i losije zdravstveno stanje tokom zivota, sto se i pokazalo, ali mi je na prosloj kontroli hematologa u beogradu, moj dr skrenuo paznju i u izvestaj napisao, citiram *. . . A treba je pazljivo opservirati zbog eventualne pojave sekundarnih komplikacija lecenja (mopp i rt) *. Interesuje me na kakve je komplikacije mislio, kako ih eventualno spreciti i da li imam razloga za brigu? Postoji li mogucnost pojave recidiva osnovne bolesti? Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 20. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Pojava malignih tumora kao i akutne leukemije, loš imunitet i sklonost bakterijskim, virusnim i gljivičnim infekcijama su komplikacije radio i hemio-terapije. Ne bi trebalo previše da brinete- zabrinutost, stres, i druga osećanja vezana za strah, anksioznost i depresivno raspološenje su takođe faktori koji utiču na imunitet i pojavu tumora. Prvencija infekcija, izbegavanje skupova sa puno ljudi pogotovu u zatvorenom prostoru, nošenje zaštitne maske u slučaju epidemija, adekvatna odeća i obuća, redovna vakcinacija protiv gripa i vakcinacija protiv novog gripa su neke od mera koje možete preduzeti u cilju sprečavanja komlikacija u vezi sa lošim imunitetom. Redovna i zdrava ishrana bogata voćem, povrćem, vitaminima, plus neki komercijalni preparat za jačanje imuniteta, kao i dovoljno sna i fizikalna terapija pozitivno će uticati na vaš imunitet i uopšte da se bolje osećate. U slučaju da se hočkinova bolest ponovo javi ne bih mogao sa sigurnošću da vam kažem da li je u pitanju potpuno nova bolest koja nije u vezi sa prethodnom ili recidiv.