Poštovani! Moja mama ima dijagnozu esencijalna trombocitoza. Radila je biopsiju kuka i nalaz je bio uredan a njoj već unazad 5-6 godina broj trombocita raste, sada je taj broj oko 1100. Uključen joj je litalir i alupurinol pa bih vas zamolila za mišljenje o ispravnosti ove terapije i mogućim posljedicama.
    Unaprijed se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 18. 06. 2009.
    • Poštovani,
      litalir (hidrokksiureja, hidroksikarbamid) je prvi lek kod navedene bolesti i korekcijom doze broj trombocita treba da se održava između 200 i 400, dok se alopurinol se daje radi prevencije oštećenja bubrega i zglobova. Moguće su tromboemboliske komplikacije (koje nemaju veze sa propisanom terapijom već sa osnovnom bolešću) i iz tog razloga obolela osoba treba da prestane sa pušenjem i da izbegava nesteroidne antireumatike (diklofen, brufen i sl.) .