Poštovanje! Moje ime je Ana Marija i već 2 god. se borim sa sideropeničnom anemijom. Radila sam sve pretrage od ginekoloških, colonoskopije do pretraga za antitijela u probavnom sustavu i sve je u redu, no meni je i dalje željezo najviše 2.2, hemoglobin 90 i stalno pada, što me dovodi do vrtoglavica. Retikulociti su u redu, također, primala sam i ferlicit 1 god. No imala sam anafilaktički šok prije 6 mjeseci, pa sam od tada na tabletama, sirupima, matičnoj mliječi i sl. , kako se rezerve stalno prazne bojim se da ću opet završiti u bolnici na transfuziji, pa vas molim za pomoć i savjet,
    Unaprijed zahvaljujem.

    Odgovoreno: 15. 06. 2009.
    • Poštovani,
      deficit gvožđa u organizmu može da nastane usled povećanog gubitka gvožđa (hronična, mala krvarenja iz digestivnog trakta, čir, hijatusna hernija, divertikuloza, tumori digestivnog trakta, produžena menstrualna krvarenja, tumori materice, paroksizmalna noćna hemoglobinurija), loše apsorpcije (ahlorhidrija, odstranjenje želuca, resekcija želuca, celijačna bolest), povećane potrebe (pubertet, trudnoća, dojenje) i nedovoljnog unošenja gvožđa hranom. Potrebno je detaljno ispitati sve moguće uzroke nedostatka gvožđa u organizmu. Dok ispitivanje uzroka anemije traje potrebno je sprovoditi lečenje, pa i bolničko lečenje ukoliko je potrebno.