1. Uzrok spontanog pobačaja

    Pitanje broj: #157407

    Poštovani,

    Prije šest mjeseci imala sam spontani pobačaj u devetoj sedmici trudnoće. Odrađena je kiretaža. Obavila sam par pretraga: nalaze krvi (uredni), polni hormoni (uredni), hormoni štitne žljezde (uredni), cervikalni i vaginalni bris (pronadena bakterija streptococcus faecales) na oba brisa, papa test (uredan). Zadnje što sam uradila je nalaz trombofilije koji je pokazao sljedeće: factor v leiden (1691g>a) wt (wild type) - negativna factor ii-prothrombin (20210 g>a) wt (wild type) - negativna mthfr (1298a>c) mutacija heterozigot - pozitivna mthfr (677 c>t) mutacija heterozigot -pozitivna; Zanima me da li je trombofilija ili bakterija mogla biti uzrok spontanog, i da li u narednoj trudnoći treba neka terapija sto se tiče trombofilije?

    Odgovoreno: 20. 05. 2018.
    • Poštovana,

      Ako ste radili samo ove fatore na trombofiliju niste pokrili čitavu paletu mogućih uzročnika. Najbolje je da se javite ginekologu, koji Vas je uputio na pregled i otkrivanje eventualnog postojanja trombofilija, da sa njim se dogovorite koji su Vam sledeći koraci i da li je, odnosno kada je, potrebna upotreba medikamenata.