1. Rezultati papa testa

    Pitanje broj: #157405

    Poštovani,

    Danas sam dobila rezultat nalaza papa testa koji glasi: u brisu brojni granulociti, srednje brojne superficijelne i intermedijerne pločaste epitelne celije, ređe parabazalne epitelije, pojedine jače degenerisane, lako uvećanih jedara. Bethesda: asc-us. Stepen cistoce: 3 grupa: iii a. Da li biste mi objasnili šta ovo znači? Da napomenem da očekujem rezultate vaginalnog i cervikalnog brisa, kao i brisa za hlamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu. Prošle godine u martu mjesecu mi je uklonjena ranica na grliću loop ekscizijom (cin ii i cin iii). U oktobru prošle godine papa bio uredan. Hpv je bio pozitivan na visokorizične, ali u februaru kada sam radila kontrolni nalaz pokazao je negativan nalaz.

    Odgovoreno: 20. 05. 2018.
    • Poštovana,

      Pojam ascu a kod uzorkovanog pap testa predstavlja stanje koje ne može da se proglasi potpuno zdravim, ali ni lošim, odnosno atipičnim. Takav nalaz zahteva da se pap test ponovi, nakon sagledavanja testova koje ste još uradili, eventualne terapije, a u vremenskom razdoblju od tri do šest meseci. Neophodno je da uradite i kolposkopiju, odnosno da budete u kontaktu sa svojim ginekologom koji če vas voditi kroz dalja ispitivanja i provere.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #157405

    • Postovanje doktore, drago mi je da sam na Vas naisla.. Dve trudnoce ste mi vodili i oba puta mi radili carski. Sada sam u problemu i treba mi savet.. prosle godine mi je izvadjen desni jajnik zbog ciste ... sada nakon godinu dana na levom jajniku ista cista multilokularna , doktor savetuje da vadimo sve.. 37 mi je godina , strah me je od svega...Da li to mora tako, da li je to toliko hitno.. Pozdrav iz Debeljace