Hvala veliko na odgovoru.Ono što nisam navela je da sam pre trudnoće radila nivo hormona 7,14 i 21. dana ciklusa i prolaktin je bio blago povećan 7. dana menstr. ciklusa.Doktor mi je tada dao uput da snimim hipofizu,ali sam ja sledećeg meseca ostala u drugom stanju pa mi je on rekao da taj nivo prolaktina ne može da mi ugrozi trudnoću i da ćemo sve oko toga ostaviti po strani.Nemam nikakve simptome koji bi ukazali na povišen nivo ovog hormona,osim glavobolje(a patim od migrene pa to 99 odsto nema veze sa prolaktinom) i problema koji sam već navela. Da napomenem da sam u vreme kada mi je prolaktin bio povišen bila pod velikim stresom zbog nemogućnosti da ostanem u drugom stanju,i zbog još nekih privatnih problema. Ako ima neke važnosti,nakon porođaja imala sam mleka pet-šest dana u malim količinama da bi se potom skroz izgubilo. Posle porođaja,doktor mi nijei pomenuo da moram opet da proveravam nivo hormona i da obavim ta snimanja. Njemu sam više puta skretala pažnju na česte probleme sa sekretom i suvoćom sluzokože ali on to nikada nijet smatrao problematičnim,osim što mi je jednom propisao da 5 dana koristim neke vaginalete sa estrogenom(ne sećam se kako se zovu) Da li je potrebno da opet vadim krv za nivo prolaktina i kakva su snimanja koja bi trebalo da obavim nakon toga ako analize opet pokažu povećan nivo prolaktina? Analize cervikalnog brisa uvek su bile dobre,a nosila sam i bris u mikrobiološku laboratoriju Zavoda za javno zdravlje gde nije utvrđeno prisustvo nikakvih bakterija.(ako je to ono što ste napisali-test na hlamidiju itd). Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 14. 08. 2008.
    • Uradite nivo prolaktina- ako je povecan uradite CT sele turcike i sirinu vidnog polja (to su pretrage koje se rade kada je prl. povisen) ,{snima se mesto gde lezi hipofiza- zlezda koja luci prl. jer se tada sumnja na adenom hipofize- ne plasite se nista strasno-leci se, ali to je protokol}. Prfetrage na hlamidiju i genitalne mikoplazme su specificne- nije obican bris - posebno se traze (zbog podloga). Ako je to sve u redu onda vaginalni krem Ovestin prve nedelje 5 veceri a zatim 1-2x nedeljno. Ako nadjete biljnu kremu Herbalm 2000 ona je takodje odlicna za problem koji imate.