Postovani.Imam 25 godina,pre oko 6 meseci sam primetila da imam konilome. Buduci da se nihov broj povecavao dva puta sam bila kod svoji ginegolog na \"sagorivanje\".Drugi put doktor mi je predlozio da otstrani samo del posto bilo ih je mnogo i rekao mi je kad ranice iz zahvata zazdrave da idem na otsranivanje i na ostatak. Ali u medzuvremenu oni su sami nestale, pretpostavljam da imuni sistem je ih konacno pobedio :-). Zanima me da li HPV virus koi pretpostavljam da cu ga nositi ceo zivot moze da bude opasan sada kad su kondilome nestale. Nisam uradila HPV tipizacija, Da li je to podrebno da uradim. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 10. 08. 2008.
    • Obicno siljate kondilome koje ste Vi imali izazivaju tipovi 6 i 11 , a oni su niskog onkogenog potencijala- t.j. ne uzrokuju promene na grlicu. Potrebno je da redovno kolposkopski i PA pratite stanje na Vasem grlicu- za sada. Ako se pojavi sumnjiva kolposkopska slika ili PA nalaz onda pored biopsije uradite i HPV tipizaciju da bi ste znali kojom dinamikom cete se na dalje kontrolisati.