Postovani, imam 24 god.menstruacija mi nikada nije bila redovna.Ustanovljeno mi je da imam policisticne jajnike u septembru prosle god.Sem izostanka menstruacije nikakvih drugih znakova i problema sto ukazuju na policisticne jajnike nisam imala.Pila sam 4 meseca tablete za kontracepciju Diane 35 i imala ciklus na 28 dana.Nakon sto sam prestala da pijem menstruaciju nisam dobila 5 meseci.Zanima kako nastaju policisticni jajnici i koje su metode lecenja sem tableta za kontracepciju?Sta bi ste mi vi preporucili s obzirom da mi je prolaktin u granicama normale?I jos jedno pitanje,da li ovakvo stanje jajnika utice na plodnost? Neizmerno zahvalna zabrinuta

    Odgovoreno: 06. 06. 2007.

    • Vise puta sam odgovarao na pitanja slicne sadrzine te se moze zakluciti da je ovaj sindrom relativno siroko rasprostranjen 7-10 % zena ga ima. Osnovne karakteristike su : neredovan ciklus (manje od 8 ciklusa godisnje), pojacana maljavost, gojaznost i nemogucnost zatrudnjvanja. U osnovi ovog sindroma je hormonski dizbalans u telu zene, a sta ga uzrokuje nije poznato ( nasledje moze imati uticaj). U sklopu sindroma vrlo je cesta intolerancija secera (insulinska rezistencija). Dijagnoza se postavlja uz-nim pregledom, hormonskom analizom i na osnovu anamneze i klinicke slike. Kod definisanog PCOSy povecani su rizici od secerne bolesti, karcinoma sluzokoze materice, steriliteta.. Lecenje podrazumeva pre svega redukciju telesne tezine povecanu fizicku aktivnost i hormonsku stabilizaciju- koja se postize oralnim kontraceptivima. Kada zelite trudnocu prekida se ova terapija i uglavnom ide na stimulaciju ciklusa i ciljane odnose- ne bi trebalo da bude problema za zatrudnjivanje mada je i u trudnoci povecan rizik od spontanog pobacaja u prvom trimestru u ovakvih zena.Znaci potrebno je stvarno definisati problem ako ga ima i u saradnji sa Vasim ginekologom, dijeteticarem i endokrinoligom raditi na resavanju.