Postovani dr 2004.god mi je receno da imam \\\"ranicu\\\" na grlicu i da je potrebno uraditi biopsiju.Rezultat biopsije je: KOILOCYTOSIS. ECTROPION.CERVICITIS CHRONICA. NA JEDNOM DELU POLIPOZNO IZMENJENA SLUZOKOZA CERVIKSA. Nakon toga su mi samo savetovane kolposkopske i PAPA kontrole na 6 meseci, koje sam postovala. Od tada svaki, kao i poslednji kolposkopski nalaz uraden u maju 2008. glasi: ECTROPION CERVICIS, PAPA II. Svaki put mi dr kaze da ne treba da brinem, da je na mesto plocastoslojevitog epitela prisutan cilindricni koji nije patoloski izmenjen i da je sve OK. Kako tumacite biopsiski i kolposkopski nalaz? Kakvo je vase misljenje? Srdacan pozdrav

    Odgovoreno: 06. 08. 2008.
    • Koilocitoza koja je nadjena u celijama je znak kontakta celije sa virusom, ali dobar PA kao i ostali nalaz biopsije ukazuje da je stanje na glicu u redu i pod kontrolom. Ukoliko je ektropion veliki moze uticati na konstantno remecenje sekreta , onda je savet da ponovo uradite biopsiju i nakon nje (a bice u redu) uradite laserski tretman grlica- time ce se eliminisati cilindicni epitel koji ne treba tu da bude, i pruzice se sansa otpornijem plocastoslojevitom epitelu da zauzme svoje mesto.