Postovani dr, naime pre 3 godine imala sam ranicu na grlicu koja je tretirana spaljivanjem. Pre mesec dana isla sam na redovan gin. pregled u Studentsku Pol. (prethodno sam promenila dr.) i na koloskopiji je dr. videla kao neku promenicu za koju je rekla da samo treba pratiti i da je to kao mozda oziljak od spaljivanja ranice. Papa test je pokazao II gr. Nesto nisam imala poverenja u tu dr. jer me prosla dr. takodje iz stud. 2. god nije mogla izleciti od kandide. Otisla sam u privatnu ord. kod vrlo cenjenog gin. koji su mi preporucili (inace zena je prim. mr sci. dr) i odradila kompletan pregled koji je ukljucivao i kolor-dopler i ultra zvuk i sa jajnicima i matericom mi je sve u redu, a na digitalnom kolposkopskom aparatu (pokazivala mi sve na monitoru) dr. je primetila atipicne celije tj. kada ih je premazala rastvorom joda rekla mi je i pokazala da je 1/4 epitela ostala ne obojena, spominjala mi je i vaskularizaciju na epitelu grlica. Rekla sam joj da sam pre mesec dana radila kolposkopiju i papu i da je bio IIgr. i da mi je dr. rekla da je to najverovatnije oziljak, medjutim ona mi je rekla da to nije nikakav oziljak i za svaki slucaj opet uradila papu. Rekla je da stanje najverovatnije treba da se prati, ali zavisice i od Papa test-a. Rekla mi je i da to sto vidi (tj. sto sam ja opisala) nije bas normalan kolposkopski nalaz. Volela bi da cujem i drugo misljenje, jer sam se uplasila s obzirom da mi mama boluje od adenoCA grlica i pored redovnih pregleda na svakih 6 meseci, da li je nesto ozbiljno (ne daj boze CA mada opet papa je IIgr. ali sam se uplasila tih reci dr. da to nije normalan kolposkopski nalaz, jer stvarno redovno idem na preglede svakih 5- 6 meseci i imam stalnog partnera vec 2 god., koristimo zastitu) i po vasem misljenju da li da (preventivno) odradim biopsiju i tretiram tu promenu (ja se iskreno nadam da nije nista ozbiljno), ili da samo pratimo? Inace imunitet mi je vrlo slab u tom delu, stalno pojacan sekret, uradila sam sve moguce briseve i sve je uredu imam samo gljivice koje se stalo vracaju, pa pijem sada Laktogyn i stavljam vaginalete od kantariona. Hvala unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 30. 07. 2008.
    • Ivana vrlo mi je tesko da odgovorim na ovo pitanje. Najverovatnije je sve u redu - na kraju obe su se dr slozile da promenu treba pratiti ako je PA dobar. Sa druge strane imate majku i njen primer. Mozda bi, da bi ste bili mirni i lepo spavali bilo najbolje da uradite ciljanu biopsiju i kiretazu kanala grlica materice i sredite tu promenu. Niste napisali da li je pre prethodnog spaljivanja uradjena biopsija- ako nije onda definitivno tako postupite (kao sto sam Vam napisao u prethodnoj recenici). Gotovo sam 100% siguran da ce sve biti u redu, ali sagledavajuci sve aspekte Vaseg problema ovo sto sam Vam predlozio cini mi se kao najbolje resenje.