DOKTORE STEFANOVIĆU, MOLIM VAS DA MI POJASNITE ŠTO ZNAČI DIJAGNOZA HYPERPLASIO ENDOMETRI. PUNO HVALA POZDRAV IZ ZAGREBA !

    Odgovoreno: 25. 07. 2008.
    • Radi se o zadebljanju sluzokoze materice (endometrijumu). Sluzokoza materice je pod dejstvom hormona jajnika - u prvoj fazi (prvih 14 dana) rast endometrijuma stimulise estrogen a u drugoj polovini (drugih 14 dana) taj endometrijum se transformise pod dejstvom hormona progesterona- a cilj transformacije je da se primi oplodjena jajna celija. Ako nema trudnoce desava se menstruacija i sve se ponavlja u sledecem ciklusu. U odredjenim uslovima: mlade devojke, starije zene (perimenopauzne), izostanak ovulacije, karcinom sluzokoze materice, nema dejstva progesterona na endometrijum i on buja (zadebljava) pod dejstvom estrogena. To se vidi UZ-cno a potvrdjuje Histopatoloski (nakon explorativne kiretaze). BOK! Pozdrav iz NIsa.