Postovani dr, vec sam vas ranije upoznala sa mojim slucajem vezanim za koriscenje dovicina u ranoj trudnoci.Prva doktorka je insistirala na prekidu trudnoci, ali drugi lekari su me uveravali da nema razloga za brigu,medju kojima ste i Vi, isticuci efekat sve ili nista.Sada sam u 17-toj nedelji, i juce sam prvi put otisla kod doktorke u Dom zdravlja, koja mi je naglasila da se u takvim slucajevima preporucuje prekid i da je prva doktorka ipak bila u pravu. Svi nalazi su za sada u redu. Ne pijem nikakve lekove. Zanima me da li cu posle neke analize moci da budem mirnija ili je sve neizvesno do samog porodjaja? Da li ce fetalna ehokardiografija i ekspertski ultra zvuk odkloniti neke sumnje i da li vi preporucujete nesto kako bih bila mirnija i konacno malo uzivala u svojoj trudnoci? molim vas da mi odgovorite

    Odgovoreno: 22. 07. 2008.
    • O ovom problemu smo vec pricali- tako da nema razloga za dodatna objasnjenja. Citiracu americku knjigu: Maternal- fetal Medicine od Resnika iz 2005-te koja kaze: Ne postoje dokazi da je upotreba tetraciklina (kojima dovicin pripada) u prvom trimestru udruzena sa povecanim rizikom od kongenitalnih anomalija. Upotreba nakon prvog trimestra moze dovesti do sindroma sive bebe, ali to Vas ne interesuje. Fetalna ehokardiografija, ekspertski UZ i triplm screening test nisu na odmet, ali kao kod svake druge normalne trudnoce sto je i Vasa. Znaci jos jednom- Vi niste u povecanom riziku zbog upotrebe tetraciklina u prvom trimestru nista vise no bilo koja druga trudnica. Pozdrav.