Postovani, interesuje me zasto su mi prvi dani menstrualnog ciklusa praceni mucninom (povracanjem) i retkom stolicom? To traje vec 3 meseca. Mucnina traje prvi dan ciklusa, dok je retka stolica nesto duza 3-4 dana

    Odgovoreno: 21. 07. 2008.
    • Radi nse o dismenoreji- bolnoj menstruaciji-stanju koje se javlja u mladih zdravih zena a koga pokusava da objasni mnogo teorija - pri cemu nijedna potpuno zadovoljavajuce. Najverovatnije se radi o efektu prostaglandina koji se prilikom menstruacije oslobadjaju u velikoj meri i koji uslovljavaju grcenje materice (bol, peritonealni nadrazaj-muka i povracanje) i efekat na creva (proliv). Cesto je terapija aspirinom dovoljna da suprimira ovaj efekat. Ukoliko Vam ovo pretstavlja problem predlazem da 6-9 meseci upotrebljavate oralnu kontracepciju (Yasmin)- jer su anovulatorni ciklkusi bez tegoba (u njima se oslobadja 5 x manje prostaglandina).