Postovani Doktore Zeli postaviti pitanje. Imala sam spontani abortus u 6mjjesecu radila sam sve pretrage najdena mi je Candida Albicans, dali ova infekcija moze dovesti do spontanog? Radila sam sve pretrage i prije trudnoce, ali nakon spontanog nadjeni su tragovi stare infekcija Toxiplasmose koji nisu bili prisutni prije trudnoce, rezultat je bio da nema znake nikakve infekcije, a sada se pojavile tragove strare infekcije. Dali je moguce da sam je prelezala tokom trudnoce i da je ta infekcija dovela do spontanog? I dali nepravilni Kariotip moze dovesti do spontanog pobacaja (iako je plod tokom 6 mjececi nije dijagnosticirana nikakva nepravilnost) ili ako postoi nepravilnost nemoze doci ni do zaceca. Cekam rezultati Kariotipa pa zbog toga zelim znati, jer sam veoma zabrinuta. Unapred Hvala!

    Odgovoreno: 21. 07. 2008.
    • 1. Kandida nije uzrok pobacaja koji Vam se desio- ona nije prepoznata kao uzrok sp. pobacaja. 2. Toxoplazmoza moze biti uzrok sp. pobacaja i moguce je da se desila u ranoj trudnoci kada nije registrovana. U svakom slucaju ako je ona bila uzrok - vise ne bi trebalo da bude- jer je organizam stvorio antitela. (moze se sprovesti ispitivan je menstrualne krvi- razmaza-popricajte sa svojim ginekologom); 3.kariotip moze biti uzrok sp. pobacaja- ali se takvi pobacaji uglavnom desavaju u prvom trimestru- mada retko- kod nekih hrom. anomalija mogu i kasnije. Na sajtu imate tekst "Ponovljeni sp. pobacaj"- procitajte ga da biste se upoznali sa problematikom.