Zelim da postavim 1 pitanje. Imam 27 god do sada sam imala 2 spontana abortusa, prvi prije 1,5 u 8 tjednu, a drugi prije 5 meseci u 6 mjesecu trudnoce. Jos nije otkriveni razlog koji dovodi do spontane abortuse. Drugi spontani desio se zbog rupture plodovih ovojaka, prije ovo imala sam hematom, bila hospitalizirana i pod terapijom nedelju dana a nakon toga ispustena dom au preporuku za strogo mirovanje i terapiaj Genipralom i Verapramilom, na sledecu kontrolu hematom se povukao imala sam jos svremena na vreme tamu krv na ulosci ali lezala sam cjelo vreme i pratila preporuke lekara ali nakon tocno mjesec dana desio se spontani. Mozete li mi reci zbog ceg ase to desilo, jer dr. kazu da 1 trimestar je rizican, a ne 6 mjesec. Jer je sve bilo u redu sa bebom, radili smo i 4D i ehokardiografiju i nije nista otkriveno, sve je bilo Ok, jedan dan nakon te preglede doslo je do spontanog, nije bilo krvarenja nego oticanje plodove vode. Nakon sto su mi izazvali porodjaj moj dr. je rekao da nije bilo nikakvih anomalija i da je beba bila celosno zdrava. Preporucio mi je da napravim sledece analize: 1. Sve Briseve 2.Pap test 3.Urinokultura 4.Ispitivanje antifosfolipidnih antitjela i ostalih antitjela 5.Kariotp oboica supruznika 6.HSG 7.Spermogram, spermokulturu Do sada obavila sam sve briseve, papu, urinokuuru, krvnu sliku, antitjela (sve je ok osim Candidu koju sam resila sa Acidosalusom, i malo povisene vrednosti antifosfolipidnih antitjela, ali imunolog kaze da to nije problem) cekam rezultate kariotpa i trebam ici na HSG.Mada sam osim kariotipa,HSG i antifosfolipidnih antitrela radila i posle prvog abortusa. Sto mi Vi preporucujete. Neke dodatne pretrage......koji bi mogao biti razlog za spontane...............dr. mi je preporucio 6 mjeseci pauze, dali je to dovolno...................i kakve su sanse da imam bebu.

    Odgovoreno: 17. 07. 2008.
    • Uzroci ranog i poznog spontanog abortusa su razliciti. U drugom slucaju najcesci uzrok je infekcija i slabost matericnog usca tako da ja za sledecu trudnocu predlazem serklaz oko 16-te nedelje trudnoce. Na sajtu imate tekst: "Ponovljeni spontani pobacaj"- procitajte da bi ste se bolje upoznali sa problematikom koja Vas muci. Mislim da nema potrebe da radite HSG, a da su Vase sanse da iznesete trudnocu realne uz serklaz, intenzivnu tokolizu i borbu protiv vaginalno-cervikalne infekcije.. 3 meseca je sasvim dovoljno, a moze i 6- zavisi kako se Vi osecate (psihicki)