Postovani doktore, planiram da ostanem u drugom stanju, procitala sam da je dobro da se uzima folan ili folnak . Kolika je dnevna dozvoljena kolicina i sta mislite o tome? Hvala Aleksandra

    Odgovoreno: 16. 07. 2008.
    • Sezdesetih godina proslog veka Amerikanci su svoje pahuljice poceli da obogacuju folnom kiselinom i naglo smanjili pojavu defekata centralnog nervnog sistema beba. Tako se doslo do spoznaje da folna kiselina smanjuje incidencu anomalija CNS-a i da je potrebno unositi je za vreme trudnoce. Prekoncepciono unosenje (zajedno sa B6 vit) je potrebno kada postoji stanje sa prethodnim spontanim pobacajima (zbog homocisteina) jer smanjuje incidencu spontanih pobacaja (narocito kod pusaca). Dakle moj stav prema FK je pozitivan- jedna tbl. dnevno je vise nego dovoljna doza (visak se eliminise urinom).