Ja sam u 36. nedelji trudnoce. Imam genitalni herpes i trenutno je aktivan. Lokalno koristim aciklovir krem. Da li se u ovakvim situacijama da bi se izbegao carski rez preporucuje uzimanje aciklovir tableta i da li je pregled pred sam porodjaj bez analize krvi validan pokazatelj da beba nije izlozena riziku kod vaginalnog porodjaja.

    Odgovoreno: 08. 07. 2008.
    • Za vreme klinicki evidentne infekcije terapija se sprovodi analgeticima, higijenom i lokalnim anesteticima. Aciklovir lokalno ima dobar efekat. Sto se tice oralnog tretmana Aciklovirom njegova sigurnost u upotrebi jos uvek nije dovoljno ispitana, ali nisu dokazani ni stetni efekti po plod. Studija iz 1996  (Aciklovir 400 mg 3xdnevno od 36.-te nedelje - do porodjaja) pokazala je da je doslo do znacajnog smanjenja infekcije na porodjaju i smanjenja rate carskog reza. Jos jedna studija iz 1998 pokazala je benefit u uzimanju Aciklovira  u trudnoci. Za genitalni herpes boljim su se pokazali Famvir i Valacyclovir, ali iskustva sa svim ovim lekovima su vrlo ogranicena.. Sto se tice porodjaja najvaznije je u porodjaju izbeci kontakt izmedju fetusa i inficiranog genitalnog trakta majke pa je C. Rez indikovan kada su u porodjaju prisutne herpeticne lezije.. Asimptomatska infekcija majke sa positivnom kulturom virusa (rekurentni herpes) je u niskom riziku za perinatalnu transmisiju bolesti. Podaci su citirani iz americkog udzbenika  za perinatalnu medicinu iz 2005.-te godine jer su iskustva na ovom polju vrlo ogranicena (pa i moja).