Poštovani doktore, Imam jedno pitanje 35-ta nedjelja sam trudnoće i od prije nekoliko dana počela sam da otičem tj. samo noge i ruke. Pritisak mi je normalan a nalaz krvi i urina takodje uredan. Mislim da mi škode još više ove vrućine jer uveče i izjutra su mi noge i ruke normalne. Otiču pretežno oko zglobova trudim se da što više odmaram sa podignutim nogama, medjutim čitala sam da je dobro piti i šumeće tablete magnezijuma, uvin čaj i mazati hepatrombinom ili nekom sličnom kremom pa me interesuje da li to mogu da koristim ovako na svoju ruku može li to kako da škodi? I imate li i vi neku preporuku kako da ublažim moje tegobe? I da li smijem naveče ići u laganu šetnju jer sam tako navikla? Hvala unaprijed na odgovoru!

    Odgovoreno: 06. 07. 2008.
    • Ukoliko otoci nisu praceni povisenim pritiskom i prisustvom belancevina u mokraci- smatraju se "dobrim" otocima i posledica su najvecoj meri dejstva zemljine teze. Takodje potrebno je proveriti nivo proteina u krvi (biohemija) jer i hipoproteinemija moze biti uzrok ovom stanju (proveriti KS, biohemiju, urin). Najbolji lek je odmor sa podignutim nogama, unos visokoproteinske hrane- riba i to morska losos, skusa, sardina), ne mnogo slano , ali ne ni totalno neslano, redukcija unosa koncentrovanih ugljenih hidrata, dosta tecnosti. Hepatrombin i uvin caj nemaju nikakav efekat na ovo stanje te ih ne treba unositi, magnezijum moze. Setnja svakako.