Dragi doktore ja sam vrlo nežna, osetljiva i sklona infekcijama male karlice i adhezijama. U cilju dijagnostike preporučeno je da uradim histeroskopiju i laparoskopiju. U kojoj meri ove intervencije nose za sobom rizik od postoperativnih infekcija i priraslica, da li se koriste antibiotici preventivno? Da li histeroskopija može da se radi u opštoj anesteziji, sa uputom, kod Vas? Hvala na prevelikom strpljenju prema pacijentkinjama..

    Odgovoreno: 19. 06. 2008.
    • H. i L. su metode kod kojih je mogucnost infekcije i posledicnih adhezija svedena na minimum ( laparoskopski se cak skidaju priraslice ukoliko ih ima)- tako da sa te strane nemate brigu. Antibiotik se moze a i ne mora dati preventivno (u jednoj dozi intravenski) a to zavisi od operatora. H. se moze raditi u anesteziji - i radi se - a moze se uraditi i na nasoj klinici.