Postovani doktore,u braku sam 1.5god i poslednjih 5meseci smo pokusavali dobiti bebu.Pre par dana sam otisla kod lekara i krenuli smo sa ispitivanjima:FT 13-ti dan +++, ultra zvuk- desni ovarijum 13-og dana sa folikulom 17x10 a posle 3 dana(danas) na jajniku nema vodeceg folikula.Sto se toga tice,rekla je da je sve savrseno i da iskoristimo ove dane.Danas sam pokupila rezultate..Bris cerviksa na chlamidie- direktnim IF testom nije nadjena,Mycoplasma hominis-nije nadjena,Ureaplasma urealyticum < 10000.Posto su bakterioloski nalazi stigli popodne a doktorka je radila prepodne i bice na odmoru narednih 14 dana,zanima me sta znaci ova vrednost ureaplasme i cime se leci.Da li ova infekcija moze utcati na zacetak ploda i da li zatvara jajovode?O tome sam citala ovde u nekom clanu. Dala mi je upute i za hormone ali kaze da kada bi znala rezultate(koji su stugli osle njene smene),mozda hormone i ne bi smo radili a to su:estrogen,progesteron,LH,FSH,prolaktin-8,11,13h.Pomenula je papa test,da li je to bolno ili slicno uzimanju brisa?Dala je uput suprugu za spermogram.Recite mi vase misljenje,unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 14. 06. 2008.
    • Mislim da ste prerano krenuli u ispitivanje, ali dobro kada ste vec krenuli evo komentara. Za definiciju bracne neplodnosti potrebno je da prodje 12 mescei urednih (najmanje 2x nedeljno) odnosa bez zastite i bez zaceca- sto nije Vas slucaj. Hormonski status Vam nije potreban, a Ureaplazmu cete leciti (kad je vec otkrivena) tetraciklinima- na sajtu imate tekst o mikoplazmama pa procitajte (ja sam ga pisao pa da se ne ponavljam). Papa test nije bolan (slicno uzimanju brisa) a spada u redovne ginekoloske preglede 1 godisnje cija je namena (zajedno sa kolposkopijom) otkrivanje premalignih promena na grlicu- dakle 1 godisnje obavezna pretraga. Kada ste vec krenuli ovim putem neka suprug proveri spermogram i spermokulturu, a ako u ovom ciklusu ne dodje do trudnoce zajedno lecite ureaplazmu pa tek posle planirajte materinstvo. Mislim da ce sve biti u redu-ali postupite po ovom savetu.