Postovani, imam 25 godina i do sad nisam radjla niti sam imala prekide trudnoce.Na kolposkopskom pregledu pre par meseci je uocena ektopija na grlicu i kondilomi na vulvi i vagini.Na kontrolnom pregledu posle uklanjanja kondiloma utvrdjeno je da se ektopija prosirila.Papa test je druga grupa a vaginalni sekret je treca.Dobila sam da koristim makmiror vaginalete za taj sekret.Za ektopiju mi je receno da treba da se prati.Da li je ta ektopija nesto opasno i da li postoji mogucnost da preraste u nesto opasno ? hvala

    Odgovoreno: 22. 04. 2007.
    • Ektopija je prisustvo cilindricnog epitela cervikalnog kanala na povrsini grlica - gde inace treba da bude plocasto-slojeviti epitel koji je otporniji na infekciju. Znaci masivna ektopija je tacka manjeg otpora pogodna za prodor infekcije te je kao takvu treba pratiti i po proceni Vaseg lekara eventualno sanirati.