Postovani,prije nesto vise od dva mjeseca bila sam kod mog ginekologa i radila UZ.Rekla je da mi je jedan jajnik policistican i propisala na recept vaginalete (imena ne mogu trenutno da se sjetim,da li polyginax ili nesto slicno),kremu Nistatin,kantarion vaginalete.Prije godinu dana radila sam kolposkopiju i kako je tad rekla nalaz je bio posve u redu.Predlozila je da uradim PAPA test,obavezno,buduci da ga nikad nisam radila.Citala sam o policisticnim jajnicima,medjutim , svi simptopi vezani za njih su kod mene odsutni-moje menstruacije su redovne i tacne u dan,i to od moje 13 te godine(sad imam 28),nemam tu pojacanu dlakavost,krvarenja nisu obilna,nisam gojazna...mnogo sam fizicki aktivna.Jedino sto sam ja mogla da primijetim je da nakon skoro svake menstruacije,cini mi se u vrijeme ovulacije osjetim bol po dnu stomaka,kao kad se prehladite,i ja tad imam obicaj reci da me jajnici bole jer zaista imam takav osjecaj.Nije to veliki bol,ali nije ni ugodno,cini mi se da mogu da osjetim kako se jajnik pomjera.Te tegobe traju par sati i poslije je sve u redu.Uvijek moram da pazim da ne hodam bosa po hladnoj podlozi. Moj dodatni problem je sto nisam u prilici da posjetim ginekologa ,jer radim daleko od kuce u uslovima gdje usluge pruza samo medic. Jos jedan problem je sto cesto osjetim peckanje pri mokrenju-skoro svakih par dana i to traje mjesecima.Zadnji put kad sam bila kod ginekologa,dala mi je da radim nalaz urina(prisutno je bilo mnostvo leukocita,nesto eritrocita).Pila sam 2 kutije Bactrim-a i mnogo uvinog caja.Radila sam i UZ bubrega(sve OK),zid mokracne besike je blago zadebljan.Poslije terapije Bactrimom bilo mi je dobro,sve do prije mjesec unazad.Mnogo mi je lakse u to vrijeme kad osjetim tegobe kod mokrenja kad uzimam mnogo uvinog caja i vode.Udata sam, muz i ja redovno imamo odnose,nisam jos radjala , zelimo bebu cim se vratimo kuci i naravno cim saznamo da nema nikakvih zdravstvenih prepreka.Muz takodje povremeno osjeti peckanje pri mokrenju.Srecom pa u zalihama imam uvinog caja i soka od brusnice na pretek.Da li biste mogli da mi date izdaleka ovako neki savjet kako da pomognem sebi jos ovih mjesec dana koliko mi je preostalo do povratka u "civilizaciju".Molila bih Vas da mi odgovorite na moj email.Unaprijed vrlo zahvalna Ella.

    Odgovoreno: 28. 05. 2008.
    • Postovana sto se tice price o policisticnim jajnicima i po anamnestickim podacima cini mi se da Vi niste u toj prici. Bol u sredini ciklusa koji traje par sati ukazuje na ovulaciju te sa te strane ne bih unapred brinuo. Moguce je da je policistican- bio opis (malo nespretan) onoga sto je Vasa dr videla -jajnik sa folikulima- normalna slika. Kolposkopija i PA - obavezno jednom godisnje.
      Sto se tice urinarnih tegoba predlozio bih urinokulturu, ali posto niste u situaciji predlog je dosta caja od brusnice, moze caj od persuna, jedite beli luk (ili perle) a kada se tegobe pojacaju tabletu nekog spazmolitika (buscopan, spasmex, baralgin). Ukoliko se mokraca zamuti predlozio bih Vam i Panklav (napamet i ako Vam je dostupan ili Ciprocinal) - umesto Bactrima. Vrlo je verovatno da je u pitanju infekcija (E.Colli zna cesto da bude uzrocnik). I za supruga isto vazi. (i sto vise tecnosti- moguce je da peckanje potice i od koncentrovane mokrace ukoliko ste u nekoj toploj zemlji). Ja dobijam od redakcije mejlove i njima ih vracam- POZDRAV.