Postovani doktore, Bila sam na svojoj prvoj kontroli nakon zavrsene hemoterapije. Doktorka mi je rekla da u sledecih 2 godine (minimum) mi nije dozvoljeno plivanje u moru, bazenu cak ni lezanje u kadi. Na zalost, nije mi dala objasnjenje zasto (pokusacu da dobijem odgovor na sledecoj kontroli za tri meseca). Da li vi mozda znate razlog? Isto tako neophodno je da izbegavam sunce. S obzirom da mi je uradjena totalna histerektomija, usled koje sam usla u menopauzu sa 41 godinom, imam problema sa svim onim neprijatnim pratiocima menopauze ali i sa totalnim nedostatkom libida. Da li postoji nesto cime bih mogla resiti problem nedostatka libida? Izgleda da je svim lekarima (ginekologu koji me je operisao, onkologu na IORS-u) najvaznije da se ne pojavi karcinom. Ok, jeste to vazno, ali vazan je i kvalitet zivota koji vodim. Hvala

    Odgovoreno: 26. 03. 2008.
    • Postovana, potpuno ste u pravu sto se tice kvaliteta zivota, ali mi niste napisali o kojoj vrsti karcinoma je rec, (pretpostavljam da je jajnik) tako da sredstva za pojacanje libida na hormonskoj osnovi ne mogu da preporucim. Mozete probati sa Vigilom koja se kao biljni preparat preporucuje upravo za tu svrhu, ali Vas molim prvo procitajte uputstvo (ne mogu da znam bas sve indikacije i kontraindikacije). Sto se tice sunca- razlog zabrane je negativan uticaj na imuni sistem- koji je za Vas od presudnog znacaja. Sto se tice plivanja nemam ideju- mozda se povezuje sa suncem, ali se kada tu ne uklapa- kad dobijete objasnjenje prosledite mi ga i mene zivo interesuje.