skoro sam saznala da sam trudna 9 nedelja i da moram na kiretazu u najkracem wremenskom periodu.imam 18 godina i interesuju me swe komplikacije koje mogu da se dogode, da li postoji mogucnost lokalne umesto opste anestezije i koliko intervencija traje.

    Odgovoreno: 18. 03. 2008.
    • Najbolje je da rodite- ako imate mogucnosti zelje i pouzdanog partnera. Ako se to ne uklapa u Vase planove opet kritika: trebalo je da se zastitite a ne da sebe dovodite u ovakvu situaciju. Ali ako ste resili onda odgovor: nas zakon dozvoljava legalni prekid trudnoce do 10-te nedelje, a intervencija se moze sprovesti u lokalnoj i u opstoj anesteziji (po zelji pacijentkinje). Sama intervencija ne traje dugo - do 15 min. Komplikacije : neposredne : javljaju se u toku rada i to su: krvavljenje, perforacija materice koja moze biti nekomplikovana (bez povrede okolnih organa) i komplikovana (sa povredom okolnih organa)- i jedna i druga se zavrsavaju otvaranjem stomaka i proverom stete- dakle operacijom; rane komplikacije: neadekvatno uradjena kiretaza (rezidua post-abortum)- obicno pracena krvavljenjem i potrebom za reintervencijom, infekcija, produzeno krvavljenje; kasne: sterilitet, gubitak ciklusa (Asermanov sindrom- potpuno uklonjen funkcionalni sloj materice), priraslice- sa posledicnim komplikacijama tipa steriliteta, psihicka trauma. Cinjenica je da su sve navedene komplikacije izuzetno retke i da je kiretaza pogotovu ako je radi iskusan ginekolog uslovno receno "laka" intervencija, ali je takodje cinjenica da se nijedan ginekolog na ovoj intervenciji nije proslavio- svako ko je radio kiretaze imao je vece ili manje komplikacije. Ne zelim da Vas plasim (uglavnom sve prolazi ok), ali trazili ste da Vam odgovorim.