Poštovani Dr. Stefanoviću, imam 22 godine,na pregledu doktorka me je uputila na UZ i kolposkopiju. Urađen je i papa test - II grupa, cervikalni bris je ok, grupa sekreta IIIa, a VS 58 je IIIb, iako ne znam šta znači. Levi jajnik je mikrocističan, desni je uz uterus i ka duglasu. Desna parametrija jako skraćena. DR je rekla da je u pitanju hronična upala jajnika, koju sam dosad lečila penicilinom, klindamicinom i ciprocinalom, mada nema rezultata. Koristila sam i neopenotran vagitorije. Na kolposkopiji su nađeni kondilomi, i ranica na grliću. Takođe je rađen onaj test jodom i ne boji. To me jako uplašilo. Vršiće mi biopsiju kroz 3 dana. Molim vas da mi sve ovo malo pojasnite, kao i biopsiju, jer sam jako uplašena. Hvala

    Odgovoreno: 13. 03. 2008.
    • Imate problema na nekoliko nivoa. Sto se tice hronicne upale nju necete izleciti antibioticima (kao sto i niste) vec mozete ici na fizikalnu terapiju ukoliko imate problema, a ako ih nemate onda nista - to je zavrsena stvar. VS Vam je poremecen i potrebno ga je leciti i to najbolje po antibiogramu ( V+C bris). Ovo VS-58 je verovatno redni broj pod kojim ste zavedeni a ako nije ne znam sta je ni ja. Kondilomi su polne bradavice i potrebno ih je leciti (najbolje laser vaporizacijom) a promena na grlicu zasluzuje biopsiju radi definitivne dijagnoze i eventualnog saniranja "ranice na grlicu". Kolposkopskim pregledom i bojenjem jodom ustanovljeno je da postoje polja na grlicu koja se ne boje a trebalo bi i tu je Vas Dr smatrao da treba dovrsiti dijagnozu biopsijom. Ova promena moze biti posledica dugotrajne infekcije (poremecen sekret) a i posledica HPV infekcije ( koja je uzrok i kondiloma) a da bi se to saznalo mora da se uradi biopsija i potom adekvatan tretman.