postovani doktore,imam 21godinu i od svoje 13 god imam neredovne menstruacije,tj od prvog dana.Desava se da imam nekoliko meseci normalno pa mesec dva nemam pa opet tako i nikad neznam kad da je ocekujem.Doktorka mi je prepisala primolut-nor-5 5dana 2x1 za regulaciju i dobila sam prosli mesec ali ovaj mesec opet nema nista.zanima me posto planiram trudnocu da li mogu normalno da zatrudnim ili ce to biti teze i da li je dobra terapija kpju mi je prepisala doktorka.unapred zahvalna

    Odgovoreno: 02. 03. 2008.
    • Neredovne menstruacije mogu biti prirodno stanje zene (pitajte svoju majku kakvi su njeni ciklusi bili), i osim sto ne znate kada cete dobiti nikakav drugi problem nemate i necete imati- znaci krenite u akciju pravljenja deteta pa cete videti. Ako dodje do trudnoce onda je ok a ako ne onda je moguce da pripadate tipu zena koje imaju sindrom policisticnih jajnika cije su osnovne karakteristike: policisticni jajnici, retke menstruacije, anovulatorni ciklusi (i posledicni sterilitet), pojacana dlakavost, gojaznost, losa tolerancija secera(insulinska rezistencija), poremecen hormonski status. Ovi simptomi ne moraju biti svi prisutni, a da bi se potvrdila ova dijagnoza potrebno je krace ispitivanje-sto Vam savetujem a podrazumeva hormonski status i folikulometriju-Uz-no pracenje ciklusa (da se vidi da li pripadate ovom sindromu i da li imate ovulaciju). Obzirom da ste mladi predlazem da probate 6-12 meseci i da ako ne dodje do trudnoce potrazite pomoc ginekologa. Terapija Primolut norom za sredjivanje ciklusa sprovodi se 3 meseca od 16-26 dana ciklusa 2x1 (10 dana)