Postovani doktore, u poslednje vreme mi se jako pojacao sekret; na pregledu mi je ginekolog rekla da je u pitanju Gardnerella vaginalis i to kao posledica pada imuniteta jer konstantno vucem neku prehladu. Terapija mi je bila Atrican kapsule 2x1 uz obrok 4 dana, Neo Penotran vaginalete 2x1 nedelju dana i spolja Kanesten krema 2x dnevno 15 dana. Odnosa nije bilo za vreme terapije. Sada posle zavrsetka primecujem da se sekret nije u potpunosti povukao. Zanima me da li je mozda potrebno vreme da ovi lekovi odreaguju i da li smatrate da je dovoljno da uzmem samo Laktogyn kapsule da se sredi vaginalna flora kao sto mi predlaze doktorica? Ili bih morala da ponovim terapiju? Stalo mi je veoma do Vaseg misljenja i unapred se zahvaljujem na odgovoru

    Odgovoreno: 28. 02. 2008.
    • G.Vaginalis je indikator bakterijske vaginoze- poremecaja vaginalne flore u kome dolazi do predominacije anaerobnih bakterija. Srece se u celokupnoj zenskoj populaciji- od devojcica do starijih zena. Lek izbora je Orvagyl (Atrican) te je Vasa terapija bila ok. ( ja samo dajem 7 dana). Moj savet je da ponovite jos jednom cetvorodnevnu terapiju uz vaginalete Orvagyl-a, s tim da i partner uzme tu istu 4-dnevnu terapiju (nema dokaza da se bakterijska vaginoza prenosi polnim putem, ali kod upornih slucajeva ipak treba leciti oba partnera (ja). Za vreme terapije bez odnosa i alkohola. Saglasan sam sa uzimanjem Laktogyn tbl.- prema uputstvu (duzi vremenski period).