Iz Podgorice sam, imala sam endometrioticnu cistu, koju su punktirali. Interesuje me kolike su mogucnosti da se cista ponovo pojavi na istom ili drugom mjestu? Da li ishrana ima neke veze sa tim? Doktor mi je rekao da pijem Yasmin najmanje pola godine. Unaprijed hvala

    Odgovoreno: 27. 02. 2008.
    • Endometrioticna cista nije posledica ishrane vec patoloske lokalizacije sluzokoze materice koja ciklicno reaguje (krvari prilikom menstruacije) i stvara cistu na jajniku. Uzrok ove pojave nije bas jasan (retrogradni tok krvi prilikom menstruacije, teorija celomske metaplazije), ali posledice mogu biti: sterilitet, priraslice, ciste. Punkcijom nije resen problem endometrioticne ciste- moze se ponovo vratiti, takodje ako je H-P potvrdjena endometrioza onda treba proveriti da li je ima i na drugim mestima male karlice te je moj savet laparoskopija (nakon terapije). Yasmin nije losa terapija, ali ako je dokazana endometrioza onda Vam sleduje 6 meseci Diferelina ili Zoladeksa- to je protokalrna terapija za endometriozu. To su lekovi koji blokiraju osovinu centralnu stimulaciju jajnika (prakticno Vas uvode u 6-mesecnu menopauzu) cime eventualna zarista u maloj karlici regresiraju. Trudnoca je takodje jedan od najboljih prirodnih lekova za endometriozu.