Postovani, pre mesec i po dana doktorka mi je otkrila da mi je bartolinijeva zlezda s leve strane otecena, nije mi dala nikakvu terapiju jer mi je rekla da mi je sluz koja izlazi iz nje providna nego da je svremena na vreme pritiskam i praznim . Jedno vreme se povukla, ali sad je ponovo otecena, sluz je i dalje providna. Recite mi sta da radim?? Drugi problem je da sam osetila kako me pece dole pri odnosima. Da li pojacan sekret moze da izazove to, s obzirom da mi je sve u redu(radila sam kolposkopiju,ultrazvuk,papa test), sem sto mi je VS bio VI grupa?? Hvala!!

    Odgovoreno: 27. 02. 2008.
    • Bartolinijeva zlezda smestena je u zadnjioj donjoj trecini velikih usana- njeni izvdni kanal vlazi introitus vagine. Kada dodje do "aak. bartolinita" u stvari se radi o zatvaranju izvodnog kanala B. zlezde ( posledica infekcije) sto se manifestuje kao vrlo bolna oteklina ispunjena gnojnim sadrzajem. Dejstvom antibiotika upala se moze smiriti ili dolazi do "provaljivanja" i curenja gnojnog sadrzaja. Ukoliko se smiri sadrzaj unutar nje postaje sterilan i desava se da povremeno "curi", ali uvek moze doci do reinfekcije i ponovno gnojne upale. Kada je otklina "mirna" t.j. kada nema znakova upale treba je operativno resiti- potpunom ekstirpacijom. Poremecen sekret tacnije bakterijska infekcija uzrok je ovog problema koji Vi imate.